Vino Revue a Zazon

S až samožerským uspokojením jsem si po sobě četl poznámky z lednové prezentace vín Vino Revue Prague Trophy. Psal jsem tam o zklamání z loňské soutěže Pinotů Noir a zejména z toho, že čeští dovozci do soutěže nepřihlásili klasická vína z Burgundska, protože jsem předpokládal, že proti chilským, novozélandským a izraelským vínům (a moravským…) by museli uspět. A brblal jsem nad tím, že se na vyhlášení v břevnovském klášteře neobjevil (tehdy náhle nemocný) dovozce JUDr. Rudolf Ježek.

A že mi ta Vino Revue zase udělala radost! Uzdravený JUDr. Ježek Pinoty přihlásil a s Vosne-Romanée Premier Cru pinotovské kolo soutěže vyhrál, jak se můžete přesvědčit v květnovém čísle Vino Revue. Dokonce s vínem z nepříliš vydařeného ročníku 2004! A rovnou pobral i čtvrté místo s Nuits-Saint-Georges 2005 AOC, další Nuits-Saint-Georges přihlásila firma Neubauer (13. místo), Pommard 2003 od Leflaiva skončil na 14. místě (psal jsem o něm před týdnem docela kriticky tady – Leflaive má i lepší Pinoty).
Jediným překvapením byla lakomá porota – skoro padesátka vín se vešla mezi 80 až 87 bodů. Vypadá to, že tahle porota brala soutěž vážně a nedocházelo k výsledkovým úletům, ale konkrétní výsledky podle jednotlivých porotců samozřejmě neznám. Odnesl to například Pinot Noir VzH 2004 od Springera, který meziročně klesl z 89 na 83 bodů. A první chilské víno, Pinot Noir Single Vineyeard 2006 od Anakeny najdete až na osmém místě (pravda, s minimálním bodovým odstupem za vítězem)!
Nevím, zda přísnost poroty některé vystavovatele do budoucna neodradí, ale to, jak dovozci obsadili toto kolo soutěže je pro mě velký příslib do budoucna. A v lednu jsem taky věštil, že klasické Sauvignony od Loiry by se v soutěži prosadily – už se těším na kolo se Sauvignony! Doufám, že se zase potvrdí skleničkovské motto Když já něco napíšu, tak to je, jako bych to povídal!
Nostalgicky vzpomenu na Garyho Vanerchucka, který uměl odlehčit degustaci vína! Jak by to asi dopadlo, kdyby takovou degustaci vedl Mr. Bean? A jak by to dopadlo, kdyby se do kurzu pro sommeliery-začátečníky dostavil Mr. Bean převtělený do krásné černovlásky?
Předvede vám to francouzská herečka Zazon, jejíž společensky kaskadérské kousky jsou k vidění na francouzských kabelovkách v programu Toutaz, snímaném technikou skryté kamery. Aktuální teď bude její klip Zazon v Cannes : I want a croissant, kde předvádí filmovou superstar… ale na koštu vína bych si vedle ní raději nesedal.
A pokud byste chtěli přivést k životu nápad koštu vína ze Skleničky, tedy společnou ochutnávku vín popisovaných v tomhle blogu za poslední rok (a možná několika, které budu popisovat v budoucnosti), klikněte si v anketě. Až bude těch Ano víc, tak to spustím (ale néé abyste klikali víckrát, to se pozná!)