Old School Cuvée 2011, Krásná Hora

S některýma vínama se pobavíte. V tomto případě to začalo už názvem, ten původní se ani nehodí ke zveřejnění. Já jsem mu pracovně říkal Superautentické cuvée, vysvětlení najdou účastníci aktuálních Komunitních Bedýnek na přiložence. Nedá se tomu říkat etiketa, ač to má tvar i podobu etikety, ale není to přilepené k lahvi, jen přiložené. Směs asi deseti neidentifikovaných odrůd vyrobená postaru – společně uzrálo, společně vykvasilo.

Když jsem víno poprvé koštoval v lednu 2012, Marek Vybíral se o něm vyjadřoval s odstupem, hraničícím až s despektem :o) Tehdy to byla divočina, v chuti jako když se prodíráte zarostlým křovím s dodláky, trnkama, vysokou travou a hlohem, uhýbáte, ale stejně se úplně nevyhnete, něco vás vždycky škrábne. V červenci to bylo úplně jiné víno, dostal jsem ho koštovat naslepo s tím, že to určitě neuhodnu. „Počkej, to přece není ta směska deseti odrůd, to bylo před půlrokem úplně jiné, divoké?“ – náhodou jsem si vzpomněl.

Že si s tím vínem vyhrál i výrobce a že ho to začalo bavit, o tom svědčí nejen postupná geneze názvu (ustálilo se na Old School Cuvée, navrhuju překládat to jako Starosvětské), ale i přiložená etiketa a čirá průhledná burgundská lahev, do které nakonec víno stočili, aby vynikla netradiční barva (korek s ročníkem 2010 mate, víno pochází z ročníku 2011). Barva není úplně nevídaná, je to světlá slámovka, ne úplně čirá ani jiskrná, v některých lahvích plavou nečistoty. Myslím, že výrobce celkem rozumně rezignoval na filtraci a doufám, že se drobnými nečistotami nenecháte odradit. Byla by to škoda :o) Vůně je travnatá (neuburg?), jemně kořeněná (veltlín?), herbální až do voňavých uschlých květů. Není nijak výrazná a vyžaduje trochu soustředění. Chuť to dočista kopíruje, drobná perlička na jazyku, travnatost, koření a dlouhý kořeněný tón na špičce jazyka. Suché.

Nevšednost tohoto vína spočívá v tom, že pochází ze starého vinohradu (údajně vysazeného v roce 1947, namátkou veltlín, neuburg, muller, bílý portugal, šedý portugal, ušlechtilé bílé, možná i chorvát), který v Krásné Hoře získali v tak zanedbaném stavu, že ho hned po sklizni vyklučili. Na jeho místě vysadili nový, předpokládám, že jednoodrůdový. Takže Old School Cuvée je jediný a zatím neopakovatelný ročník (ledaže by se v Krásné Hoře nebo někde jinde časem rozhodli zkusit vysadit vinohrad se smíšenou skladbou odrůd á la Wiener Gemischte Satz). Vína byla jen malá nerezová nádoba a zřejmě se vůbec nebude prodávat. Urval jsem 60 lahví pro účastníky Komunitních Bedýnek, snad jim to udělá radost. Je to rarita, zajímavost, ale má svou kvalitu. Soukromě si dovedu představit, že bych takového vína užil každý rok 24 lahví. Chuť krásně ladí s mým čerstvě posečeným trávníkem :o)

Jestli ujíždíte na Meursaultu nebo barikovaném Sancerre, tak tohle víno je z docela jiného soudku. Navíc ani není ze soudku, jen z nerezového tanku. Není tak výrazné a vyprofilované jako jmenované apelace, ale je zábavné, je lehké a krásně pitelné, a jestli vás něčím ohromí, tak leda tím, že ty chutě neznáte a že je tak snadné jim podlehnout. Pomáhá i to, že (zřejmě?) nemá moc vysoký obsah alkoholu. Asi by bylo přehnané tvrdit, že takhle nějak mohla vypadat dobrá vesnická vína před šedesáti lety, ale bylo by nadějné, kdyby nějak podobně chutnalo víc vín v současnosti.
P.S. Víno lahvovali v Krásné Hoře minulý týden, ale zvědavost mi nasadila ostruhy a pustil jsem se do něj okamžitě. Bedýnkáři ať se zařídí každý podle svého, jen s varováním, že vzhledem k absenci filtrace a přítomnosti drobných nečistot víno není vhodné k delší archivaci (já bych ho doporučil vypít v srpnu :o). Navíc zároveň avizuju, že Komunitní Bedýnky Nekázanky jsou na světě, v rekordním čase, kratším než dva týdny od vyhlášení! Pár účastníků už je má, dalším budu v úterý posílat zprávu o uložení v žižkovské vinotéce Le Caveau nebo o posílání Českou Poštou. Na zdraví!