Návrat ke kořenům

Nejkrásnější den letošní zimy? V sobotu nám svítilo slunce celý den, od rána v Praze do odpoledne v Týnci u Břeclavi. Jeli jsme na místní Výstavu vín.

Byli jsme čtyři a řidič. Na horní fotce Renata a Zdeněk II.
Zdeněk I a já za foťákem. 533 vín, 307 bílých a 227 červených a rosé.
Základem úspěchu je přijet včas. Stejně se na nás některé nadějné vzorky nedostaly, zamrzelo to hlavně u Pálavy 2010 VzH hrušeckého ing. Richarda Tichého.
Vysoká organizace práce nám pomáhala, odrůdu po odrůdě jsme vybírali skupiny po čtyřech vzorcích a společně je ochutnávali. Na horní fotce je vidět moderní systém označování vzorků :o) Nejpodrobněji jsme zhodnotili Hibernal (4 vína). Hibernal škrtám! zaznělo vítězně…
Když už jsme u těch vítězů, tak odleva Vladimír Hes (Cena za nejlepší víno z Týnce), Stanislav Veverka z Moravského Žižkova (Šampion červených vín, Modrý Portugal) a týnecký Petr Netopilík (Šampion bíolých odrůd, Ryzlink vlašský). Sám jsem měl s bílými víny problém, ale překvapivě se mi líbila červená. Měli jsme několik výborných Portugalů a Vavřinečků, překvapivě hutných a vyzrálých, až se někdy vtíraly pochybnosti o odrůdové čistotě.
Došlo i na cimbálovku a socializaci s místními návštěvníky… Líbily se mi některé směsi, třeba směs Zweigeltu a Modrého Portugalu Václava Trávníka z Týnce (358), ta měla skutečně moravský charakter (i když jen 83 bodů ze sta).
Už jsem tady před lety psal, že moravské výstavy vína je nejlepší projít ve skupině s podobně naladěnými návštěvníky. Jako návrat k domácím kořenům a prvních 100 jarních vzorků to bylo příjemné. Výborný kalendář koštů je tady.