Na otočku v Rohrendorfu

Za sebou mám 600 kilometrů a před sebou fotbalovou Ligu Mistrů, takže budu stručný. Už jsem na blogu vyzradil, že v úterý jedu do kremstalského vinařství Sepp Moser pro Pinot Blanc do Komunitních bedýnek. Napřed ta důležitější zpráva, na kterou možná někdo natěšeně čeká!

Hádanka: kdo hraje v sedmdesátoletním filmu Bouřlivé víno … Lenze Mosera? Přivezl jsem klip z filmu (díky, Petře!) na flešce. Niki Moser vypadal překvapeně, o filmové kariéře svého dědečka zřejmě netušil, ale exportní manažerka Lydie klip skoukla a potvrdila, že s Vladimírem Menšíkem na videu mluví skutečně Lenz Moser. Teď večer se mi nedaří stáhnou snapshot z obrazovky, takže asi budete muset přetrpět celý film – je to až na konci :o))) Lenz Moser osobně v Bouřlivém vínu.
Druhá zpráva je pro přihlášené bedýnkáře. V úvodním článku tady jsem avizoval, že mám u Moserova Pinotu otazník a že se o něm rozhodnu až při degustaci na místě. Pinot Blanc 2012 byl dobrý, původně jsem ho potvrdil, ale potom mi Lydie nalila Gruner Veltliner von den Terrassen 2012. Napřed mě překvapil, svěžestí, jemností a odrůdovostí. Pamatoval jsem si ho z února míň přístupný, minerálnější, jaksi mužnější. Jenže pak to přišlo! Zjistili jsme, že ten ochutnávaný je z lahve otevřené před dvěma týdny. Lydia mi otevřela nový, a ten byl skutečně pevnější, kořenitější, zavřenější a jaksi víc podobný mé vzpomínce. Objednávku jsem bleskově přepsal na Veltlín a vřele ho doporučuju vaší pozornosti.
Jednak proto, že bude (po delší dekantaci) jemně květinový a vůbec veltlínový. A hlavně proto, že takový bude i v září a v říjnu… a nejspíš ještě dlouho. Dobře si pamatuju, jak se některé v nerezu školené a brzy lahvované poysdorfské Veltlíny začínaly po prázdninách vytrácet, jako když vyšumí šumák. Pokud jde o technologii, Moserův Veltliner je stejný případ. Nepoznal nic než nerez a sám jsem měl lahev už v lednu, takže rychle lahvovaný. Kouzlo musí být v těch kremstalských kamenitých terasách, protože Moserův Veltlín je stále dobrý a epizoda s dva týdny otevřenou lahví naznačuje, že má ještě dost času před sebou. Pár lidí se přihlásilo jen o bílá vína z aktuální bedýnky, a pokud budete mít v zimě chuť na bílé, napište si o moserovskou půlbedýnku: Riesling, Veltliner a Sauvignon von den Terrassen :o)
Jihočeské lesy jsou plné hub, mám plný košík, a za pět minut začíná úterní Liga Mistrů. Stihl jsem to!