Meruňková osmitisícovka

Další osmitisícovka, tentokrát pekařská, padla v pondělí a můžou za to meruňky z Šakvic. Upekl jsem meruňkovej koláč. Stihl jsem ho ještě vyfotit, doslova Last Minute :o)

V sobotu jsme s dětma končili týden na Pálavě a v pátek večer jsem vygůglil šakvickou pěstitelku meruněk. Stály 20 kaček za kilo, no nekupte to! 15 kilo jsem přivezl, byly maličké, poloviční proti těm supermarketovým krasavcům, ale když jsme se v Šakvicích v poledne zakousli do těch právě natrhaných meruněk, nebylo co řešit – jen kolik jich dokážu zpracovat. Už mám třicet skleniček meruňkového džemu – děti milujou domácí džemy. V pondělí večer jsem dětem slíbil meruňkové palačinky. Příští týden bude rybízový, maliny mi budou dozrávat průběžně celé prázdniny.

Ale pak jsem místo palačinek zagůgloval recept na meruňkový koláč a zalíbil se mi jeden bez másla, jen s olejem. Udělal jsem málo těsta, byl tenký, tak jsem ho pekl jen 24 minut. Chce někdo přidat? ptal jsem se provokativně po prvním malém kousku, přece jen to bylo poprvé. Děti snědly celý plech ještě zatepla, vanilkový cukr dělá divy :o)

A kdybych si mohl vymejšlet, tak bych k němu doporučil mladý Riesling von den Terrassen od Seppa Mosera. Je meruňkový až na půdu!