Marsannay Blanc 2002 AOC, Chateau de Marsannay

Nevzpomínám si, kdy jsem koupil v Čechách dobré bílé víno z Cote-d’Or za dobrou cenu. Montagny Premier Cru 2000 Chateau du Cray za 480 Kč od Kupmeto bylo výborné, ale Montagny přece jen nepatří do klasického Burgundska. Do úžasných bílých vín Oliviera Leflaiva z Puligny jsem se v Čechách nepustil, kupovat v Čechách víno s cenou přes tisícovku mi připadá jako loterie, a loterii nehraju. Toto Marsannay stálo 348 Kč v průhonickém velkoobchodu Tvin a rovnou dodám, že to byla dobrá koupě. V Marsannay by stálo 8-10 €, za dopravu bych musel při individuálním dovozu připočítat aspoň stovku, takže bych ho levněji nepořídil.

Bílá vína z Cote-de-Nuits mívají kolísavou kvalitu a Marsannay je samozřejmě známější červenými víny a rosé – malou raritou, v celém Burgundsku se snad jen v Marsannay vyrábí rosé z Pinotu Noir. Nicméně, Chateau de Marsannay by mělo udávat měřítka mezi víny z Marsannay, takže jsem po tomto Chardonnay sáhl bez velkých obav.
Adjustáž je typická pro vína z Marsannay, matně si vzpomínám, že podobné baňaté lahve s rytířským soubojem na etiketě tam prodávali v několika obchůdcích na náměstí. Barva je docela vysoká zlatavá a naznačuje vyšší stáří vína. Vůni bych očekával mohutnější a ovocnější, tady je tlumená ovocná. Chuť už postrádá mladickou jiskrnost a svěžest, ale naštěstí se neláme do trávových tónů jako staré Chablis, stále je cítit ovocnost, ale už hodně naleželá a kultivovaná. Celkový dojem zvedá zřejmě vyšší extrakt, jak jinak si vysvětlit plnou chuť, která působí v závěru až sladce. Víno už asi je za vrcholem a další skladování mu nepomůže, ale stále je dobré. Chcete-li si vyzkoušet slušné uleželé vesnické bílé z Cote-de-Nuits, je to dobrá volba. Není to typický reprezentant velkých bílých vín z Cote-d’Or, ta byste museli hledat o čtyřicet kilometrů jižněji v Cote-de-Beaune, ale je to slušné víno s výborným poměrem kvalita/cena.
A jestli víte o nějakém jiném dobrém burgundském v ceně do 500 Kč, přispějte do komentářů.
TOPlist