Marsannay 2005 Cuvée Vieilles Vignes, Domaine Collotte

Nákup ve vinotéce ve Fixinu na jaře 2007. Byl jsem tehdy teprve potřetí v Burgundsku, vinaři začali prodávat ročník 2005. Zíral jsem: všechna vína, která jsem ve vinařství ochutnával, byla prostě výborná. Jeden pražský pinotofil mi na to řekl znuděně – já vím, četl jsem to v Decanteru. Rozčiloval jsem se: ale já to nikde nečtu, říkám to proto, že jsem už týden v Burgundsku a nulapětky jsou fakt boží! To se to nakupovalo… teď si to užívám, protože nenakoupit nulapětky tehdy na místě, už bych si je asi nemohl dovolit.

Výrobce, Domaine Collotte, jsem na webu nenašel – zřejmě jde o náhodné setkání s malým vinařem. Klasická ambaláž, obyčejná burgundská etiketa. Ve skleničce má víno nečekaně temnou barvu, třešňově rubínovou s hnědým nazrálým tónem. Nejspíš nefiltrované. Podle barvy bych tipoval světlejší Cote du Rhone. Ve vůni je nečekaně elegantní a jemně ovocné, tak jemné třešně a ostružiny jsem ještě ve víně neměl. Vůně je až nenápadná, lehká, ale krásně harmonická a bez jakýchkoli nečistot. Chuť nese pěkná kyselina s tóny třešní, višní a jahod, patro ještě trochu trne vlivem nerozpuštěných tříslovin. Jsou jemně prachové, ale stále znatelné. První dojem hodinu po otevření – žádná složitost, jednoduché, šťavnaté, pěkně vyzrálé a harmonické víno. Příjemně dlouhé, 13% alkoholu nevadí, jen po ohřátí se alkohol prosazuje v chuti. Po několika hodinách jde poslední deci až do malinovo-ostružinové chuti. Stále to je daleko od toskánského Sangiovese (i od očekávaných typických projevů burgundského Pinotu), ale je to velmi příjemné a elegantní. Díky stále ještě znatelným tříslovinám bych doporučil ještě rok nebo dva archivovat.
Abych se oklikou vrátil k úvodnímu odstavci, víno jsem koupil v květnu 2007 za 13-14 Euro ve fixinské vinotéce. Ceny burgundských vín od té doby zažily strmý růst, díky kterému byla vína ze slavného ročníku 2005 v Čechách prakticky nedostupná (díky našeptávání insajdrů se mi doneslo, že někteří dovozci nulapětky získali, ale neprodávali je. Zabavili je pro sebe. Nebudu to komentovat, protože jako příležitostný dovozce často taky vína nenabízím a jsem na tom podobně). Dnes by se tohle víno v Čechách prodávalo od devíti stovek, s informací o devadesáti bodech od Roberta Parkera a blížící se lahvovou zralostí spíš ještě výš. To je hlavní důvod, proč se dnes Burgundsko považuje za minové pole vinných začátečníků – špatná volba přijde draho a je bezpečnější ochutnávat vína, která zaplatí někdo jiný :o) V roce 2007 byl tenhle parádní Pinot ve Fixinu ještě levný, dneska a v Praze už bych si ho asi nemohl dovolit koupit.