Krásně vyzrálá desítka

2010 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Kranklay, Weingut Karl Erbes
Už jsem tady psal, že „Kranklay“ je ta nejlepší parcela na už beztak vyjímečné vinici Ürziger Würzgarten (třeba už jen tím, že je celá pravokořenná, neboli, jak říká Stefan Erbes, žádné americké podnože). Nic pro milovníky suchých vín, nejlepší hrozny se na Mosele zpracovávají vždycky tak, aby víno mělo vysoký zbytkový cukr, ale výrazná kyselina to vyrovnává a nezkušení degustátoři se běžně pletou při odhadech cukru o řád :o)


Světle žlutá barva, nápadná viskozita a těžká sladká oxidativní vůně navozuje moselské baroko. V chuti začíná jemným perlením, svěží kyselina je zahalená do těžkého cukrového županu se spoustou oxidativních odboček, až do náznaků chemických tónů. V jednom doušku je všechno, od počáteční perličky přes meruňkové ovocné tělo až po jemné barvy a laky. Jemně kořenitý závěr chuti a minerální, břidlicová dochuť. Kyselina nezapře Moselu, ale celkový dojem už je na půl cesty k těžším alsaským ryzlinkům. Přesto je to díky 9% alkoholu lehké pití. Výrazný ročník ukazuje, jak budou ryzlinky 2010 krásně vyzrávat v čase.
V aktuální Komunitní bedýnce sice žádný ryzlink nenajdete, ale nenechte si ujít příležitost ochutnat Baudryho Cabernety Franc, úvodní článek je tady, přihlásit se můžete tady!