Když vysvitlo slunce

Zatím naposledy se vracím k nedávnému výletu na Moselu. Když se řekne Mosela, je to skoro synonymum pro ryzlink. Český název odrůdy je Ryzlink rýnský, ne moselský, ale pro mě byly už dávno, od prvního setkání, moselské ryzlinky daleko nejpřitažlivější.

Stěžoval jsem si v prvních zprávách z výletu na ohavné počasí. Poslední den odpoledne se konečně oblačnost roztrhala a vykouklo slunce. Hned se všechno změnilo! Přidávám pár fotek, vesměs těch z jediného slunečného odpoledne.
Minulý týden jsem odvedl dvě degustace, v úterý pro účastníky italských komunitních bedýnek, ve středu podobnou jako firemní večírek. Rád to dělám i pro úplně neznámou společnost, abych si ověřil, nakolik jsou srozumitelná a nosná témata, o kterých tak rád píšu tady na blogu.
Dvě vína měla na degustacích překvapivý úspěch. Pecorino z Torre Raone a potom „víno reklamní přestávky,“ moselský ryzlink z Weingut Karl Erbes. Rozlil jsem jednu lahev ryzlinku a prodalo se osm moselských Komunitních Bedýnek. Uváděl jsem to jako reklamní přestávku a vyplnilo se to doslova!
O víkendu jsem dopíjel vzorky přivezené před týdnem z výletu na Moselu. Dost těžko jsem si přitom vzpomínal na to, kde jsem které víno koupil, ale po ochutnání se to vždycky vyjasnilo. Kusovky z obdivované Mosely trpí podobnými neduhy jako domácí vína. V sobotu jsem měl už druhé suché Spätlese bez nadšení, zato s podezřením na vyšší než malé množství síry a s disharmonickým nahořklým tónem v závěru chuti. Dvě lahve otevřené v pátek a v sobotu jsem koupil jako výkupné na ochutnávkách, kde mě nic nezaujalo, a ten dojem si potvrzuju i doma. Moselský ryzlink umí být skvělý, ale vyžaduje to „německou preciznost.“ Při obvyklé strohosti či útlosti ryzlinku se každý nedostatek projeví. Porovnávám to s několik dní otevřeným 2011 Urziger Wurtzgarten Rieslingem Spätlese z Weingut Karl Erbes, jedním z šesti vín z bedýnky. Ještě včera se mi zdál až moc jednoduchý, příliš ovocný a sladký. Teprve po průměrném ryzlinku vynikne :o)
Snad na každé degustaci, kterou vedu, se dostanu i na téma vztahu mezi společenskou tolerancí k pití vína a křesťanstvím. Kříže na vinicích nedovolují zapomenout, v Burgundsku jsou jen vyšší a štíhlejší :o)
Rrrriesling!
Četbu Skleničkova blogu si nejlépe vychutnáte se sklenkou moselského ryzlinku, nejlépe některého ze šesti, které jsou v aktuálních Rrryzlinkových Komunitních bedýnkách – úvodní info je tady!