IX. Přehlídka vín a sýrů, Hrušky 27. března

Sobotní příchod na devátou Přehlídku vín a sýrů  v Hruškách byl jako z věšteckého snu: první, koho jsem v sále uviděl, byl místní vinař Richard Tichý, jak si rovná svoje vína na prezentační polici – taky nakonec přehlídku vyhrál. Už počtvrté. Nebýt místní, tak by mu snad pořadatelé pro příště zakázali vstup.
Hrušky, R Tichý

Od ostatních moravských vesnických Výstav vína se hrušecká Přehlídka liší tím, že pořadí určují návštěvníci hlasováním. Navíc se nehlasuje o jednotlivých vínech, ale rovnou o celých kolekcích vín – tedy vlastně o jejich výrobcích. Za 220 Kč vstupného dostanete u vchodu skleničku (letos mimořádně dobrou), hlasovací lístek  a katalog asi 380 vín. Vína jsou nehodnocená, nebodovaná. Každý návštěvník může na svůj hlasovací lístek napsat jednoho výrobce a organizátoři odpoledne lístky sečtou. Já jsem odjel ještě před vyhlášením, ale podle místních zpráv bylo pořadí následující:
1. Ing. Richard Tichý
2. Vinařství Beneš
3. Jiří Nešpor
Všichni tři jsou místní vinaři, všichni jsou členy volného sdružení Bonus Eventus.
Hrušky LOGO
Už pohled do katalogu napovídá, že hrušecká Přehlídka vín a sýrů není úplně obyčejný vesnický košt. Pořadatelé získali vzorky vín od známých a renomovaných moravských vinařství. Jen namátkou, účastnilo se Nové Vínařství a.s., bílovický Petr Skoupil a Vladimír Tetur, tvrdonické Vinařství Kosík, Réva Rakvice, blatnické Vinařství Polehňa a Michal Robek, pražské Vinařství Salabka, Trpělka  & Oulehla, Stapleton & Springer nebo Vinařství Michlovský.
Hrušky B Průdek
Pár obligátních tipů na dobrá vína: Neuburské 2009 PS z Révy Rakvice (plná chuť, medová). Zajímavé bylo srovnání dvou Chardonnay 2009 v pozdním sběru z Vinařství Beneš. První pěkně čisté a mladé, druhé – ze starých keřů – máslové a i přes znatelnou svěžest plnější v chuti. Líbil se mi i RR 2009 PS z Vinařství Beneš, pěkně čistý s malým zbytkovým cukrem. A polosladký Sauvignon od Ing. Richarda Tichého. Suchý sekt Louise Ludvíka Maděriče z Moravského Žižkova (cuvée VZ + RV) s krásným perlením. Příjemně překvapilo Svatovavřinecké 2007 z Vinařství Trpělka a Oulehla, tmavé, typicky voňavé a v chuti sametově husté, s tříslem. Pochvalné poznámky mám u Zweigeltrebe 2006 PS Hany Mádlové z Velkých Bílovic. Projel jsem všechny Rulandy modré (11 vín) a nejvíc se mi líbilo RM 09 PS od hrušeckého Václava Netopilíka. Mnozí se mnou nesouhlasili kvůli zaprděné vůni, ale kromě toho bylo i krásně vybarvené, s ohlazenou chutí, možná trochu nevýraznou, ale příjemnou. Zbylých deset RM bylo od profesionálů, pan Netopilík byl mezi nimi jediný malovinař. Ještě se mi hodně líbilo RM 2007 PS z Vinařství Trpělka a Oulehla, jemné, kultivované, s jemnými tříslovinami. Dornfelder 09 PS z Vinařství Beneš. Ale to už se dostávám k závěru katalogu, kdy jsem přestával psát poznámky.
Hrušky Sůkal a Vybíral
Pozdě odpoledne mě vinaři z Krásné Hory svezli do Velkých Bílovic, kde probíhal pátý ročník akce Ze sklepa do sklepa se snad  44 otevřenými sklepy. Zastihli jsme už jen závěr s krásným slunečným počasím, pokoštovali ze sudů v rodinném vinařství Jaroslav Osička včetně podrobného výkladu o vínech nesířených a dlouho zrajících v sudech. Přikládám pár ilustračních fotek.
Bílovice 1
Bílovice 2
Bílovice Luboš Osička
Bílovice M Bartošík a sabráž
Už v noci jsme povečeřeli guláš v Domaine Hugo (děkuju!), ochutnali několik svěžích a dobře pitelných rakouských vín s komentářem dovozce Milana Bartošíka, včetně sabráže sektu. Nohy mě ještě nesly od sklepa ke sklepu, ale psaní poznámek k vínům jsem už v Bílovicích vzdal. Z procházejících skupinek návštěvníků jsem cítil spokojenost, třeba to potvrdí (nebo popře) někdo, kdo tu sobotu prošel bílovické sklepy důkladněji.