Foglio 29, Villa Felice, Itálie

Dnešní víno jsem získal neobvyklým způsobem. Napsal mi pan František Šamla, dovozce piemontských vín, že mi chce víno věnovat, abych ho ochutnal a posoudil, protože si není jistý, jestli je korektní. Dostal vzorek a víno se projevuje jinak, než čekal. Tak co prý na to řeknu.

Takové pozvání mi samozřejmě pohladilo ješitnost a utvrdilo v tajné víře, že jsem na italská vína odborník :o) ale když jsem si potom přečetl, že jde o červené slámové víno z odrůdy Brachetto, byl jsem na tom stejně, jako když jsem před osmi lety jel do Itálie poprvé. Vzal jsem s sebou aspoň jednu láhev toskánského Vin Santo 2005, zasedli jsme s panem Šamlou ke stolu a ochutnávali.

Víno je ve střídmě vybavené půllitrové lahvi, je bez údajů o zatřídění. Barva je zakalená rubínovka. Vůně výrazně ovocná, zralé hrozny a hrušky. V chuti sladké s pěknou kyselinou, zase výrazně ovocné a kromě hroznové chuti i jasná hrušková, příjemně kořenité a se štiplavě tříslovinovým závěrem. Podle uzené vůně bych si tipoval na zrání v sudu, ale na webu o tom není ani zmínka, dokonce není uveden ani ročník. Je to komplexnější chuť, než mívají bílé slámovky, a sám na tom nic nepatřičného nenacházím. Mně se víno líbí bez výhrad, jen mám pochybnosti o obchodním úspěchu. Sladká slámovka Brachetto Passito? To se bude těžko prodávat… ale jako sladká tečka před spaním výborné.