Calixte Chardonnay, Crémant d’Alsace, Cave de Hunawihr

Efektní etiketa, marketing, kam se podíváš: zlatá a červená barva etikety (bez těch dvou barev se neobejde žádná čínská restaurace, prý podporují trávení:) alsaský čáp pobaví i na záklopce. Vlastně jsem ani nevěděl, že čisté Chardonnay může vyhovovat alsaským apelačním předpisům. Věděl jsem jen, že se Chardonnay smí přidávat do Crémantů, ale ne, že smí být čisté. S dnešním textem jsem měl drobný problém – moc se sektům nevěnuju, nijak zvlášť mě nebaví. Ale jako bezproblémové pití na letní zahradu je to přitažlivé, tak jsem k hotové objednávce do Hunawihru přidal pár sektů.


Neročníkový Crémant s dobrou barvou, poměrně výraznou zlatožlutou, ale ne zas přestřelenou. Bouřlivé perlení a následně urputné dlouhodobé liány bublinek ve vyčištěné skleničce. Svěží odrůdová vůně, nekomplikovaná, šardonkovitá, až by jí slušelo trochu barikového sudu :o) V chuti zase příjemné svěží Chardonnay, ne úplně mladistvé ani divoké, nejlíp to charakterizuje slovo vyváženost. Příjemně zkrocená kyselina, podle technického listu 8 gramů cukru (takže suché), šardonka z nerezu na vrcholu sil, vyvážená a sladěná. Nic převratného, ale přece jen o kus zásadnější než mladé Prosecco. Slušný sekt, dobré pití.
P.S. Ještě jednou připomínám společnou degustaci alsaských Komunitních bedýnek ve středu 6. června v 18:30 v žižkovské vinotéce Le Caveau. Vstupné 300 Kč, patero vín z Grand Cru vinic a možná pár překvapení navíc. Tenhle Crémant vezmu taky. A sýry, které Daniel Brož přiveze v úterý z Francie. Těším se na vás, rezervujte si místo tady.