Aloxe Corton Premier Cru Les Petites Lollieres 2005, Pierre André

Pinoty z Cortonu by měly být ukázkou věrnosti místu původu, jemné a ovocné, podobně jako střecha zámku symbolizuje celé Burgundsko. Ne že by podobně skládané střechy nebyly k vidění jinde, ale ta z Chateau Corton je asi nejčastěji reprodukovaná na časopiseckých fotkách a v průvodcích.


Mám na první návštěvu melancholickou vzpomínku, na degustaci čtyř červených ve sklepě zámku (základní Bourgogne, Aloxe-Corton Village, Premier Cru a Grand Cru) a pokyn průvodkyně, abych zbytky ze skleničky vyléval na podlahu, vysypanou štěrkem. Zdráhal jsem se (přece nejedu tisíc kilometrů jen proto, abych pak to nejlepší lil na zem?), ale podlehl jsem a s Corton Grand Cru jsem to nakonec vyzkoušel. Průvodkyně ve světlých šatech zkušeně ustoupila o krok, když viděla, že budu vylévat… následně jsem v prodejně sestavil šestici vín ke koupi, už z ní zbývá jen Premier Cru a Grand Cru.

Rozšířená, bachratá burgundská lahev a masivní korek, naprosto suchý a neprosáklý. Světlá pinotová barva s jemným zákalem, zřejmě nefiltrované? Vůně je krásně ovocná, jak to odpovídá velkému ročníku 2005. Višně a švestky, trochu les po dešti a koření. V chuti úplně suché, koncentrované, ovocné, s pěknou kyselinou a jemně štiplavým kořením (pepř) a tónem jehličí, teplé alkoholem (13,5%). Harmonické, z vína je cítit vyzrálost hroznů a následná bohatost chuti. Barik je už nenápadný. Příjemně dlouhá dochuť. Krása, navíc se víno dobře vyrovnalo s pěti lety v lahvi a stále vyzrává.