Takže třináctku přeskočím a udělám rovnou čtrnácté bedýnky :o))) A protože jsem nejmíň dva roky plánoval ryzlinkovou bedýnku a taky protože ji příležitostně několik čtenářů poptávalo (Skleničko, kdy už bude …?), tak si splním vlastní přání. Ryzlink!
Už dva roky mám s ryzlinkovou bedýnkou pech. Před dvěma roky jsem dostal od Romana Farky krásnej ryzlink Dr. Hermanna, měl jsem výborný ryzlinky od mělnického Krause, Richarda Tichého i (!) Tanzbergu. Než jsem k nim sehnal šesté víno, vyprodal se Dr. Hermann a pak i Tanzberg a tak to šlo dva roky dokola – než jsem sehnal šestý, už jsem přišel o některou z dřívějších tutovek. Ještě v září ožila naděje, když jsem pomáhal Vinonautovi na pardubickém festivalu vína a olizoval tam nově dovezené ryzlinky Floriana Weingarta. Jenže Weingart je fakt bomba a vyprodal se dřív, než jsem stihl říct Ryzlink! Aspoň jeden užitek jsem z ochutnávání vinonautích ryzlinků měl – dojem, že ročník 2011 německým ryzlinkům hodně přál. (Ryzlinkář Ivan Dramlitsch sice postraně pochybuje, že ryzlinky 2011 budou dlouhověké, ale soukromě si myslím, že budou vypité tak rychle, že to bude málokomu vadit.)
aneb dva pozdní sběry z výrazně minerální vinice Erdener Treppchen, suchý a polosuchý.
2011 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett feinherb
2008 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett
2011 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese
2011 Ürziger Würzgarten Riesling Auslese
Čtyři vína z vinice Ürziger Würtzgarten. Dva kabinety, pro srovnání nový ročník 2011 a krásně nazrálý 2008. Třetí v pořadí je pozdní sběr, který ležel 11 měsíců na jemných kvasničních kalech a získal tím jemnost. A papírový vrchol, Auslese. Alkoholy od 7 do 12%, takže samé zdravé pití! (Podrobnější informace byly v citovaném včerejším článku.)
Analytickými daty vás nebudu otravovat, ani jsem si je nevyžádal. Suchý ryzlink je skutečně suchý, ale moselská kyselina unese víc cukru, než Coca-Cola, když je to potřeba :o) A z bílých odrůd mívám v zimě nejčastěji chuť na ryzlink… tak proto!