Degustace archivních vín Tanzbergu

Do pražské restaurace WineBiss jsem šel v úterý 24. srpna se vzpomínkou na březnovou reportáž z podobné akce na ovíně.cz a s potměšilou myšlenkou, že by třeba mohl vína prezentovat sám majitel vinařství a nejproslulejší český ředitel a já bych mohl získat materiál na podobně kontroverzní článek. To se (naštěstí) nestalo, přestože ochutnávku vedl Filip Kosek, tedy tentýž someliér, který vedl i zmiňovanou ústeckou degustaci. Alespoň já jsem na jeho výkonu nic kontroverzního nenašel – degustaci vedl profesionálně, příkladně se věnoval propagaci vinařství a jeho vín a při popisu samotných vín se držel příjemně zpátky a nesnažil se nám vlastními poznámkami přehnaně sugerovat, jaké vůně a chutě máme ve víně rozeznat.
Filip Kosek

Odklon od domácího přívlastkového systému značení a důraz, který Tanzberg při prezentaci klade na viniční tratě, je mi sympatický a pan Kosek ho podrobně vysvětlil a završil sdělením, že v současné době Tanzberg zpracovává výhradně hrozny z vlastních vinic. (Skleničkova poznámka: To je v souvislosti s čerstvou aférou firem ČVZ a Vinium důležitá informace a možná by bylo vhodné zavést na českém trhu další dodatečné, ale důležité značení: Víno vyrobené z vlastních hroznů. Věřím, že víno s takovou nálepkou by si nakonec získalo svoje místo i v tom nejzapadlejším českém hypermarketu. Jen se přimlouvám za to, abychom v této věci konečně začali jednat, než se Česko stane odkladištěm levných hroznů z celé Evropy.)

Pilo se sedm bílých, dvě červená a jeden sekt. Nultý vzorek byl Sekt Cabernet Sauvignon 2008 Brut. Blanc de Noir s deseti gramy cukru. Načervenalá zlatá barva (popisy barvy berte s rezervou, světla bylo málo, jako ve správném baru), plnější vůně až do staršího oxidativního tónu připomínajícího RŠ, po chvíli ve vůni houby. V chuti pěkně svěže perlivé, hodně zakulacené cukrem a s potlačenými kyselinami (7,6 g/l). Sekty vyrábí Tanzberg v Poysdorfu, nemá vlastní kompletní výrobu. Hned na začátku se projevila jedna slabina – přednost této akce: koňské degustační dávky. Na stole sice byly připraveny sklenice na odlévání, ale některá starší vína sváděla k dopíjení a konec ochutnávky byl už docela halasně veselý. Bohužel s odpovídajícími následky…

Skleničky na stole
1. Cuvée Pinot Blanc, Veltlínské zelené 2008 PS. (13,5% alk., 3,5 g cukru, 6,6 g kys., 18,7 g extrakt) Pěkně čiré víno, zlatavá barva, travnatá vůně, v chuti jablka a trochu silnější kyseliny. Velmi kultivované, dobrý začátek.

2. Ryzlink vlašský 2005 PS Železná (14,5% alk., 2 g cukru, 7,5 g kys., 22,1 g extraktu). Nazrálá zlatá barva, medová vůně, po vymíchání se silněji projevují oxidativní tóny a bez. V chuti už postrádá svěžest a je za zenitem. Převažuje oxidativní projev, sice kultivovaný, ale konstatuju to bez velké radosti. Víno dobře přežilo své čtyři roky, ale stárnutím ztratilo svěžest a nic podstatného za ni nezískalo. Podle someliéra jde o poslední dvě lahve, tak v tomto případě bez lítosti.

3. Ryzlink rýnský 2008 PS ze Slunečné (12,5% alk., 12,2 g cukru, 8 g kys., 22,7 g extraktu) se mi moc líbil. Má krásně vyvážené cukry a šťavnaté kyseliny. Při prvním přivonění, hned po otevření, bych měl naslepo problém určit RR, ale v chuti je typická ryzlinková harmonie cukru a kyseliny. Připomíná mi to můj oblíbený RR 07 PS od Richarda Tichého z Hrušek. Parádní ryzlink.

4. Ryzlink rýnský 2004 PS z Turoldu (12,5% alk., 3,4 g cukru, 7,9 g kyselin, 24,7 g extraktu) má nazrálou barvu s drobečky nečistot a ve vůni jasný petrolej. V chuti pěkně složenou kyselinu a petrolej se závojem pavučin. Úplný protipól předchozího RR, ale chuť rychle doznívá a mizí, je krátká. Jasné varování konzumentům, moravská vína vypijte včas a podobný závěr jako u dvojky, RV 2005. Přesto, víno nemá žádné rušivé tóny, všechno je jak má být, kultivované a příjemné. To jen já neobdivuju stařinku a mám ryzlinky raději mladé a svěží. Zajímavé je srovnání s předchozím ryzlinkem, ale tentokrát to není jako když posuzujete slečnu podle matinky, protože nulaosmička by mohla díky vyššímu cukru přežít archivaci líp.

5. Sauvignon 2005 PS Coupage (13,4% alk., 2,5 g cukru, 7,3 g kys., 21,3 g extraktu) je směs sauvignonů z několika tratí. Zase krásná barva, travnatá vůně, zpočátku hodně zavřená, s tónem meruněk. V chuti zase svíravá tráva, ale chuť je plná a ovocná (trochu vystupuje alkohol). Po chvíli se vůně vymíchá do pěkné typické sauvignonové a já překvapeně zírám, že tenhle SVG zestárnul líp, než rýňák. SVG nepatří mezi moje oblíbence a já si vzpomínám, že se mi před dvěma lety v Bavorech líbil CS, další nemilovaná odrůda.

6. Sauvignon 2005 PS Turold (13,8% alk., 11,1 g cukru, 7,4 g kyselin a 22,4 g extraktu) má klasickou tanzbergovskou (=krásnou) barvu, už ve vůni kopřivy a zbytkový cukr a ten to v chuti válcuje. Dámám u vedlejšího stolu se to líbí, víno je v chuti plné asi jako vánočka v půlce ledna. Ale je to příjemné a vlastně bez výhrad, jen pro mě je to moc plné a s potlačenými kyselinami, i když jich je papírově stejně jako u předchozího SVG.

7. Chardonnay 2004 PS barrique z Anenského vrchu (13,5% alk., 5,3 g cukru, 7,8 g kys., 20,0 g extraktu) má zlatou barvu a podivnou vůni, ve které nepoznávám nic z toho, o čem se kolem mluví, spíš bláto a zetlelou trávu, oxidativní tóny. V chuti odcházející barikovaná šardonka, ve které se už prosazují oxidativní tóny. Sám se vyhýbám šardonkám se zbytkovým cukrem, ale tomuhle vínu cukr dodává plnost a drží ho pohromadě, dámám se to líbí, jen to prostě není můj oblíbený styl šardonky.

dvě červená z Tanzbergu
8. Cuvée Frankovka a Merlot 2007 jakostní (na degustačním listu je uveden ročník 2008, ale na fotce vidím 2007, takže 13 % alk., 1,5 g cukru, 5,4 g kyselin a 22,2 g extraktu). 2:1 pro Frankovku, Frankovka z bariku, Merlot z velkého sudu. Lahvováno teprve týden před koštem. Pěkná temná barva, komplexně ovocitá vůně, překvapivě bohatá, lesní plody, černý rybíz, hřibové cuvée, ale to ani nemá smysl analyzovat, prostě to dohromady funguje. Trochu víc se ve směsi prosazuje štiplavá a kořenitá frankovka, ale to se může za pár měsíců v lahvi změnit? Lehká chuť s trochou tříslovin, určitě je to víno na rychlé vypití. Vůně je asi bohatší než chuť, ale už kvůli vůni stojí za koupi. Pěkné.

9. Cabernet Sauvignon 2005 PS z Turoldu (12,6% alk., 2,3 g cukru, 4,6 g kyselina, 27 g extraktu) byla bomba na konec. Podle legendy právě tohle víno dodalo Tanzbergu odvahu zabývat se naplno i červenými víny, první, u kterého se přesvědčili, že to jde. Tahle legenda se mi moc líbila, zvlášť když jsem si hned večer samožersky ověřil tady na blogu, že se mi před dvěma lety zrovna tohle víno líbilo nejvíc z celého koštu v Bavorech. 12 měsíců v bariku. Jemná vůně, po vymíchání zřetelně černorybízová, v chuti se objevuje paprika, černý rybíz, trocha čokolády. Delší dochuť. Hustá, koncentrovaná a jemná krása. Harmonické a elegantní.

I přes výše zmíněnou kritiku některým starších vín jsem odcházel nadšený. Musel jsem ocenit kultivovaný projev a technickou kvalitu i u vín, která bych si pro sebe nevybral. Kdybych měl v restauraci vybrat víno z neznámého vinného lístku, klidně bych se na Tanzberg spolehnul. I přes změny na postu sklepmistra mají vína stejný styl a rukopis a hlavně zřetelnou technickou kvalitu spojenou s kultivovaností. Tanzberg určitě ví, co dělá, a cílený posun od nakupovaných hroznů k vínům z vlastních vinic mi imponuje. A Cabernet Sauvignon 2005 z Turoldu mě doslova nadchnul.