Putování za vínem, Hrušky

Už dvakrát jsem tady a tady zmiňoval ryzlinky Ing. Richarda Tichého z Hrušek, a minulý týden jsem se k němu vnutil na návštěvu, protože jsem byl zvědavý, kde se ty ryzlinky berou. Zatímco děti jely do Břeclavi na zmrzlinu, ochutnal jsem ve sklepě ještě nenalahvovaná vína, z nichž některá budou připravena v lahvích k prodeji na Otevřených sklepích v Hruškách tuto sobotu, 12. července.

Pan Tichý je členem sdružení Bonus Eventus, spolu s poddvorovským Milanem Sůkalem a hrušeckými vinaři Jaroslavem Benešem, Karlem Čapkou a Jiřím Nešporem. Hospodaří s otcem na 4,5 hektarech vinic, vinařstvím se živí teprve několik let.

Jeho tah s přihlášením vlastního ryzlinku do soutěže časopisu VinoRevue Prague Trophy 2007, kde ryzlink obsadil druhé místo s 90 body, mě dodnes nutí k zamyšlení. Při návštěvě v Hruškách jsem se přesvědčil, že pan Tichý nemá ambice obchodně konkurovat jiným (mnohem větším) v soutěži přihlášeným podnikům, ale přesto dokázal s malými náklady své víno zviditelnit. Těší mě i z druhé strany, z pohledu časopisu a soutěže – za celý rok dostalo 90 bodů sotva deset vín. Samozřejmě z toho nevyplývá zásadní hodnocení o tom, že by to byl nejlepší domácí ryzlink z roku 2005, ale pro mě je to umístění ryzlinku od malého výrobce důkazem, že časopis a porota dělají soutěž poctivě a bez ohledu na inzertní váhu účastníků (na rozdíl od jiných případů).

Ale zpátky do hrušeckého sklepa pana Tichého. Na uvítanou jsem dostal ochutnat barikované Chardonnay 2006 a 2007 – jsou krásné, a jak v určování vín naslepo často plavu, jeho šardonky jsem poznal už z vůně (a několik dalších odrůd taky). To je vůbec velká radost nás amatérů, když nějaké víno poznáte s určitostí naslepo, nejlépe už podle vůně, a miluju vinaře, kteří taková vína dělají. Přidám jeden odhad – myslím, že vína pana Tichého mají ambice na delší archivaci. Mají trošku víc zbytkového cukru, než hledám v šardonkách já, ale zrovna u té sladčí (2007) jsem si napsal KOUPIT!
Jeho klaret (rosé) z Pinotu Noir 2007 (VzH !) jsem nekoupil jen proto, že ještě nebyl nalahvovaný, krásný je aromatický Aurelius 06 i 07 a angreštový Sauvignon PS 07. Z už nalahvovaných vín nerad doporučuju, protože potom už na mě nic nezbude… ale botrytická rulanda šedá 07 je výborná. A vyproste si od něj Zweigeltrebe, které je ještě v sudu, má krásnou vůni a ve sklepě (takže s rezervou) i barvu, je příjemně výrazné v chuti, ale zatřiďovací komise ho „ponížila“ o dvě třídy. Já bych ho koupil bez váhání a marně jsem přemýšlel o důvodu takového rozhodnutí. Zweigel není moje nejoblíbenější odrůda, ale to víno je fakt dobré. Moc by mě zajímalo, co by na něj řekli další fanoušci vína, i to, jestli by se prodalo i jako zemské víno. A dodatečně, po návratu domů dodávám, že jsem se ještě při dvou dalších příležitostech setkal s vynikajícími víny, které zatřiďovací komise shodila do jakostek, a vždy šlo vína vyrobená z dobře vyzrálých hroznů, silná a nápadně dobrá. Samozřejmě že se taky často spletu, ale některé omyly v zatřídění byly tak nápadné…
Ale takovéhle příběhy, takové rozhodování a tak bohatý výběr v supermarketu ani ve vinotéce mít nemůžete. Otevřené sklepy jsou v Hruškách tuto sobotu, 12. července od 10 hodin, už popáté. Bude otevřeno 14 sklípků, a jestli nabídka ostatních vinařů z Hrušek bude podobná jako ta, kterou jsem ochutnával minulý týden u pana Tichého, budou letošní hrušecké Otevřené sklepy skvělé. Od 15 hodin hraje cimbálovka a navečer bude ještě možno ochutnávat vychlazená vína ve stanu. Podle dobrozdání pana Tichého je akce vhodná jako rodinná, protože ulička se sklípky bude pro auta uzavřena.

A ještě seznam účastníků: Vinařství Šmerák, Vinařství Beneš, Manželé Titlovi, Vinařství Marcel Klimeš, Vinařství Jaroslav Mlýnek, Alena a Jaroslav Jurčekovi, Bohumil Netopilík, Vinařství Jiří Nešpor, Vinařství U Poláchů, Vinařství Čapka, Vinařství Lukáš Nešpor, Jan Nešpor, Josef Šmerák, Ing. Richard Tichý.