Pozdní sběr z nudného týdne

Minulý týden byla nuda. Skoro nic se nedělo. Měl jsem rýmu, jedl prášky. Že by to bylo tím? Jamie Goode zjistil, že na letišti v Palermu nemají wi-fi. Tomu fandím. Domácí media drží tryznu za Gordona Ramsaye. (Musel jsem si přisadit – je to zpráva týdne a kdo ji nemá, jakoby nebyl.) Znáte ten, jak se trumfují dva obchodní zástupci, co mají ke snídani? Jeden říká, já snídám zásadně kaviár a šampaňské! Druhý na to: Tobě to chutná? První: Nechutná, ale víš o něčem dražším? Vyprávěl jsem ten vtip, když jsem školil obchodníky, ale došel mi až mnohem později.

Jediné víno, které jsem za poslední dva týdny měl, bylo Saint-Aubin 1er Cru 2006 „Sur Le Sentier Du Clou“ od Henri Proudhona. Koupil jsem ho v listopadu ve vinotéce při odjezdu z Beaune, asi tak jako utrácíte na letišti v duty-free shopu před odletem. Barva je nazlátlá, ale trochu moc světlá – to se mi to kibicuje, když vím z etikety, že je mladý, 2006. Z malé skleničky jsem trochu na rozpacích z vůně, připadá mi likérová, ale ne šardonkovitá, klidně bych tam tipoval třešně a višně. Přepnu na velkou skleničku a tam se projeví minerální čmuch, maďarská čérešnyje pálinka tam zůstává, ale šardonka už je poznat. Při napití je hned jasno, likér a višně, třísloviny štípou do jazyka, tohle víno někdo přetáčel každej měsíc do novýho bariku! Ještě mám hlavu opuchlou z rýmy, nejsem si moc jistej s analýzou chuti, ale ani úplně fit bych tohle víno nechtěl bodovat. Vůbec to není šardonka podle mých představ, je hodně netypická (kdepak třešně a višně v šardonce!), ale je zábavná a výrazná. Krásné víno na pití, oříšek pro porotu. Ale jednu velkou výhradu mám – koupil jsem si k vínu uzeného lososa, a k tomu se vůbec nehodí.
Britští vědci, sponzorovaní výrobci vajec, vyvrátili blud, že přehnaná konzumace vajec může škodit zdraví. Více zde. Jen to mělo přijít dříve. Co já si vyslechl každý ráno, když jsem si smažil šunku s vejci, z těch řečí by se postavily nejmíň dvě knihovny na Letné! Ovšem o podobných vědeckých objevech jsem tady už taky psal. Ať mi ty snídaně škodí nebo ne, myslím, že je lepší bejt šťastnej a trochu nemocnej, než zdravej a nešťastnej. Nevíte, jak to zařídit?
Už dlouho jsem neprohlížel spamové nabídky vinných e-šopů, až včera jsem se u jedné pousmál. Corton Grand Cru za 26 Euro? Příspěvek do diskuse o ročnících. Ještě než si tam kliknete, že uhodnete, který ročník je k mání za tu cenu ? Klídek, není to chyták, uhodne to každej. Vyluštění je tady.
Jak to dopadne, když amatér napíše na webu hloupost, se můžete přesvědčit všelikde, i tady. O tom, jaký je rozdíl mezi autorem opery a hudebním kritikem (nebo kuchařem a food-bloggerem) se nedávno psalo tady, na Středním odborném učilišti kuchařském. Jak by to vypadalo, kdyby blogy o víně psali (namísto samozvaných mlaskalů) kovaní profíci ? Koukněte sem, komentář č.16. Hezký víkend!