Hautes-Cotes de Nuits 2010, Moillard-Grivot

Život přináší všelijaká překvapení. Ve čtvrtek jsem třeba zjistil, že mi první mráz roztrhl kousek střešní izolace a mám jednu zeď blbě rozmočenou. Hodinu na to přjela návštěva a přála si prozkoumat čakovickou hospodu Na Pekárně. Tam čekalo naopak příjemné překvapení.

Kromě velmi dobrého jídla (kančí pečeně s šípkovou omáčkou!) nás čekalo jedno příjemné překvapení. Na nápojovém lístku bylo docela nezajímavé víno, ale číšnice nám nabídla exkurzi do sklepa. Kromě zajímavé nabídky alsaských vín jsme tam objevili základní červenou burgundu s etiketou Tastevinage. O téhle „medajli“ jsem tady psal už před pěti lety, uděluje ji burgundské Bratrstvo rytířů Tastevinu těm vínům, která kvalitou překračují deklarovanou apelaci.

Víno se ukázalo jako výborné do gastronomie i slušné ke kančímu. Má docela tmavou rubínovou barvu, pěknou pinotovou vůni (švestky) vyrovnanou chuť s dobrou kyselinou a jemnou tříslovinou. V chuti jemně ovoce, slušně dlouhé, a chutná mnohem líp s vhodným jídlem než samo o sobě. Nejlepší na konec: hospodská cena 440 Kč není (na české poměry, kde by mnohá vinotéka víno nacenila stejně) nijak přehnaná. Dokonce i sklenky, do kterých ho Na Pekárně servírují, byly naprosto vhodné, velké široké tulipány.

V posledních pár letech se restauracím úspěšně vyhýbám, ale přesto chci dosvědčit, že Na Pekárně mají příjemný domácký interiér, vynikající „domácí“ kuchyni, dobrou obsluhu a navíc (po doptání) i dobré víno za slušnou cenu.