Degustace Le Panier

Výroční degustace dovozce Le Panier se přesunula do hotelu Radisson ve Štěpánské. Vyměnily se kulisy a návštěvníci, zůstala poklidná atmosféra a někteří vinaři (a za některé zaskakovali domácí someliéři). Dnes jen pár fotek a poznámek.

Dorazil jsem asi půl hodiny po začátku a bylo krásně volno, až jsem se zalekl, jestli jsem si nespletl čas a nepřišel první :o) Alespoň jsem mohl projít některá bílá vína podrobně.
Rakouské vinařství Weingut Zull mělo báječné Veltlíny. Předchozí večer jsem otvíral Veltlín od Berta Salomona, tak jsem si myslel, že mám vystaráno, ale mladý GruVe 2012 byl senzační, první víno, které jsem neplival. Veltliner 2011 „Aussere Bergen“ byl výrazně minerální a míň odrůdový, jako připomínka rakouského dilematu – má přednost odrůda nebo původ? Na fotce vpravo Phillip Zull.
Francké vinařství Castell a Philipp Kollmar mě přivábili baňatými flaškami boksbeutel a suchým, zemitým, výrazně minerálním Silvanerem „Kugelspiel.“ Suché ryzlinky byly dobré, ale pro mě ne tak překvapivé jako Sylván.
Weingut Petri, Pfalz. Maximilian Petri s návštěvnicí. #41 Riesling Spatlese feinherb 2010 ze starých vinic byl parádní. Naleželý, koncentrovaný, plný.
Jacques Régnier z vinařství Vidal – Fleury. Ještě si pamatuju až opulentně sladký Muscat de Beaumes de Venise z loňska. Letos přivezl ročník 2010 s výraznější kyselinou a vyrovnanějším projevem. Cote-Rotie 2006 bylo zase nejlepší :o)
Ze silné skupiny italských vín zástupce Chianti, Delfina Matta z Castello Vicchiomaggio. Chianti Classico Riserva La Prima 2007 bylo vzorem elegance, harmonie a jemnosti!
Došlo i na volnou zábavu, tady jsme v náhodně vytvořeném hloučku zajali německého vinaře. Za chvíli jsme se s Philippem Kollmarem soukromě přesunuli ke stánku moravského Vinařství Špalkovi, kde jsme podrobili několik bílých vín degustaci. Není nad to degustovat vína s vinařem! Obvykle jsem takhle studoval s domácími vinaři, teď i s německým :o) Pominu vína, která jsme zkritizovali, ale Špalkův Sauvignon Kravák (tedy Kraví hora) jsme schválili, má malý zbytkový cukr a je vzorně čistý.
U některých vín, rakouských i toskánských, byl nápadně výhodný poměr ceny a kvality. Frubesco 2009 z toskánské Tenuta Fanti byla jasná koupě, podobně bych doporučil GruVe DAC 2012 z Weingut Zull. Hezké jaro s vínem!