Boscantico 2006 Bolgheri Rosso DOC. Podere Arundineto, Bolgheri

Jedno červené z dosud neznámého vinařství v Bolgheri, ale dnes se omezím na poznámky o víně a myšlenky o úspěchu bolgherských vín vytěsním do příštího článku.

Je to už starší nákup, původně jsem tehdy chtěl cestou mezi Bolgheri a Castagnettem Carducci koupit suché Vermentino, ale nechal jsem se zlákat k ochutnávce jejich červených. Arundineto 2008, směs 80% Merlotu s Cabernetem Sauvignon (10%) a Petit Verdotem (10%) je za 8 Euro slušné a dobře pitelné jednoduché červené, jen s 13,5% alkoholu, ale při delším pití brzy začne nudit. (Web je tady.)

Boscantico 2006 má 14,5 % alkoholu a je to směs Merlotu (40%), Cabernetu Sauvignon (40%) a Petit Verdotu (20%). Zrálo 12 měsíců v barikových sudech, ale určitě není přebarikované. Naopak je příjemně ovocné, stále si uchovává pěknou kyselinu, třísloviny jsou už jemné a hřejivé a vyšší alkohol je nápadnější jen ve vůni. Vůně je až parfémově intenzivní a kraluje v ní červené ovoce, v závěru káva. Chuť je koncentrovaná, v závěru pěkně kořeněná a mnohovrstevnatá. Spolu s potlačeným vlivem bariku to ukazuje na pečlivý výběr hroznů. Později večer se s provzdušněním v závěru chuti objevily nahořklé tóny, ustoupila kořenitost a vystoupila kávová chuť, příznak barikování. Víno je citlivé na teplotu a provzdušnění a nabízí dost vůní a chutí, aby bylo co zkoumat. Slušné víno vyšší střední třídy, za 14 Euro dobrá koupě.
Až letošní pohled na mapu pozemků, vystavenou v Tenutě San Guido, přinesl nové poznání: bolgherských výrobců je jen pár a za týdenní dovolenou byste je nejspíš objeli všechny. Jak už jsem napsal nahoře, vytěsnil jsem tyto úvahy do příštího textu a začnu ho záludnou otázkou: kolik bolgherských vinařství dokážete vyjmenovat zpaměti?